Atrakcje regionu
Gmina Krościenko nad Dunajcem położona jest w południowo - wschodniej części województwa małopolskiego, w powiecie nowotarskim. Krościenko leży przy starym szlaku handlowym z Sącza do kotliny nowotarskiej. Prawdopodobnie już na przełomie XII i XIII w. istniała tu osada służebna Zamku Pienińskiego. W 1348 roku Kazimierz Wielki który lokował na prawie magdeburskim miasto noszące przez pierwsze lata nazwę "Crosno". Od początku swego powstania Krościenko stało się ważnym ośrodkiem, przez które przebiegał słynny trakt Via Regia, którym z północy na południe przemierzały orszaki królewskie i karawany kupców. Tędy też w pogoni za świętą Kingą, podążały tatarskie czambuły. Święta Kinga, założycielka zakonu klarysek w niedalekim Starym Sączu, schroniła się na zamku pienińskim. Z wydarzeniem tym związanych jest wiele ciekawych legend. Na pamiątkę zaś owej bytności księżnej krakowskiej w Pieninach, obwołano Kunegundę patronką Pienin i Krościenka. Według Długosza i Staropolskiego w pobliżu Krościenka miały się znajdować pokłady złota, ściągające tu licznych poszukiwacz.
Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.
RAFTING na Dunajcu - spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.
Spływ kajakiem na Dunajcu - po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki.Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.
Szlaki turystyczne:
Krościenko jest bardzo ważnym punktem wypadowym w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Z samego Krościenka wychodzą trzy znakowane szlaki turystyczne:
szlak żółty - bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu (z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański. Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r.
szlak zielony - rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.) Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.
szlak czerwony - przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.), z drugiej w Gorce - na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) Obok samego Krościenka pragniemy w gminie polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i I Hałuszową. Z Grywałdu warto wybrać się zielonym szlakiem na Lubań, przez Gronik (777 m n.p.m.) i i polanę Pisarzową - ok. 2.15 godz.
Szlaki rowerowe:
1. Krościenko -1 h - Tylmanowa - 1,45 min - Ochotnica Dln. - 50 min - Ochotnica Górna
2. Krościenko - 30 min - Szczawnica - 1 h - Szlachtowa - 45 min - Jaworki - 1 ,45 min - Biała Woda
3. Krościenko - 45 min - Kras - 30 min - Szczawnica
4. Krościenko - 30 min - Szczawnica - 1,15 min - Sewerynówka
5. Krościenko - 1,5 h - Dzwonkówka - 3 h - Przechyba - 1,5 h - Radziejowa - 2 h - Jaworki
6. Krościenko - 45 min - Dziadowe Kąty - 30 min - Grywałd
7. Krościenko - 1 h - Krośnica - 1 h - Czorsztyn - 40 min
8. Krościenko - 1 h - Krośnica - 1 h granica - 1 h - Czerwony Klasztor
9. Krościenko - 1 h - Krośnica - 1,45 min - Sromowce Niżne
10. Krościenko - 4 h - Grywałd - 1 h Hałuszowa - 1,30 min - Niedzica
11. Krościenko - 4 h - Lubań 1,45 min - Ochotnica Dln.
12. Krościenko - 4 h - Lubań - 1 h - Krośnica
13. Krościenko - 1 h - Niwki - 20 min - Dziadowe Kąty
Wody mineralne
Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego są źródła mineralne, znajdujące się na Zawodziu tj. na prawym brzegu rzeki Dunajec. Źródła "Stefan", "Michalina", "Maria", "Dzikie" są to szczawy alkaliczno-słone. Niezwykła skuteczność tych wód sprawdza się przy wspomaganiu leczenia schorzeń dróg oddechowych i płuc, nieżytów narządów trawienia, skraca rekonwalescencje.
Wycieczki narciarskie
Ośrodek Narciarsko - Rekreacyjny "CZORSZTYN-SKI" zlokalizowany jest na północnych stokach góry Wdżar, która to góra ze zględu na ukształtowanie powierzchni i specyficzny mikroklimat stwarza wręcz doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa, co roku ostatni narciarze zjeżdżają ze stoków nawet w końcu kwietnia. Do dyspozycji gości jest 6 tras o różnym stopniu trudności. Wszystkie trasy są sztucznie dośnieżane i oświetlone, co pozwala na bezpieczne korzystanie z tras zjazdowych, nawet do późnych godzin nocnych. Trasy te, obsługiwane są przez pięć armatek śnieżnych i dwa ratraki, przez co trasy są profesjonalnie przygotowane. Trasy narciarskie o różnej skali trudności zadowolą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Średnie nachylenie stoku wynosi 23%. Trasy zjazdowe posiadają nagłośnienie, przez co jazda staje się przyjemniejsza.
Trasy zjazdowe obsługiwane są przez następujące wyciągi:
1. Wyciąg orczykowy talerzowy z magazynem na orczyki firmy TATRAPOMA (Słowacja) - długość 680 m, różnica wzniesień 150 m, zdolność przewozowa 900 osób/godzinę. Atrakcją jest jego dwukrotne załamanie.
2. Wyciąg orczykowy talerzowy firmy TATRAPOMA (Słowacja) - długość 460 m, zdolność przewozowa 700 osób/godzinę.
3. Kolej linowa krzesełkowa 2-osobowa firmy GIRAK GARAVENTA (Austria) - długość 550 m, różnica wzniesień 150 m, zdolność przewozowa 1200 osób/godzinę.
4. Wyciąg dla dzieci firmy TATRA POMA (Słowacja) - długość 90 m
Wyciągi Szczawnica - Palenica
1. Wyciąg narciarski "Bukowinki" w Jaworkach - dwa wyciągi narciarskie, talerzykowe jeden o długości 520 m, różnica wzniesień 102 m, drugi o długości 250 m, różnicawzniesień 40 m - dwie oświetlone trasy zjazdowe,
2. Wyciąg narciarski "Pod Durbaszką" w Jaworkach, orczykowy o długości 550 m. - różnica wzniesień 112 m. obok wyciągu schronisko z wyżywieniem i noclegami,
3. Kolej linowa - krzesełkowa na Palenicę o długości 783 m., różnica wzniesień 260m.
- stok Palenica - sztucznie śnieżony o długości 1000 m. różnica wzniesień 250m. homologowany przez władze FIS i PZN
- stok Palenica II o długości 1800 m., różnica wzniesień 270 m - trasa biegnąca ze szczytu Szafranówki, aż do podnóża Palenicy gdzie łączy się z trasą Palenica.
- stok Szafranówka - dwa równoległe wyciągi orczykowe o długości 350 m, różnica wzniesień 75 m, trasa zjazdowa łatwa, sztucznie śnieżona,
4. Halfpipe - rynna śnieżna do snowbordu, pełnowymiarowa wraz z wyciągiem orczykowym na górze Palenica